Turbulence způsobené jak politickými změnami, tak především růstem rozvíjejících se trhů jsou riziková aktiva pod tlakem a dochází k růstu volatility. Zvýšená volatilita finančních trhů opět podtrhuje důležitost pečlivého výběru akcií, a to nejen, co se týče volby, které akcie si ponechat, ale také kterým se vyhnout.

1. Volatilita je úplně normální jev

Na trzích občas nastane období ve znamení zvýšené volatility. Je to dáno tím, že investoři někdy až přehnaně reagují na informace o změnách z ekonomického, politického a korporátního prostředí. Volatilita kurzu je něco jako ryba, když se mrská, tak je živá. Ale když se mrská moc, tak už to něco značí. Každopádně, klidní investoři jsou občas rádi, protože investoři se slabými nervy zalevno pustí tituly dřív než by měli.

Paul Samuelson: „Investovat je jako sledovat zasychat barvu nebo pozorovat, jak roste tráva. Pokud chcete vzrušení, vezměte 800 dolarů a jeďte do Las Vegas.“

2. Pokud se něco zdá rizikové teď, tak dlouhodobě se to obvykle vyplatí


Investoři vyznávající „long-term“ investování jsou často odměněni za riziko – do kterého vstupují při nákupu v rizikovém čase – vyšším dlouhodobějším výnosem. Vidět je to dobře při srovnání s investory do vládních dluhopisů.

Robert G. Allen: „Kolik znáte milionářů, kteří zbohatli investováním do spořicích účtů?“

3. Aktraktivní příležitosti se objevují v tržních korekcích

Korekce jsou normální součástí býčích trhů. A tyto korekce trhu můžou být velmi vhodnou chvílí pro investici. Investoři v tuto chvíli získávají možnost naprůměrných výnosů ve chvíli, kdy se trh opět vzapamatuje. A pokud by se nevzpamatoval, tak nákup za sníženou cenu snížil i případnou ztrátu. Ale nebojte, většina krátkodobých korekcí v historii skončila zotavením a růstem do rekordních hodnot. Vlastně něco jako hluboký nádech před akcí.

4. Nesnažte se ztráty hojit za cenu dalších ztrát

Investoři, kteří až moc podléhají emocím a snaží se přizpůsobovat trhu nebo se snaží okamžitě vyrovnávat ztráty se dostávají do situace kdy stále prodávají a opět nakupují své akcie. Tím přijdou jak o dlouhodobý růstový trend trhu, tak především o to, že jejich výnosům uškodí propásnutím zotavování trhu a tím i o nejlepších příležitostí k nákupům. V období maximální volatility.

Sir John Templeton: „Býčí trhy se rodí z pesimismu, rostou ze skepticismu, zrají z optimismu a umírají z euforie.“


5. Investujte pravidelně

Bez ohledu na zamýšlený časový horizont investora je rozumné investovat pravidelně. Krom vytvoření investičních návyků, tato strategie poskytuje i rozložení nákladů v čase. Tato strategie je známá jako průměrování nákladů.  Sice se nevyznačuje závratnými výnosy, ale dokáže nabídnout jistou stabilitu a pomůže investorům vyhnout se investování v nevhodný okamžik.

6. Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte!

Jelikož akciový trh a nejen on, je takřka prototypem nestálosti, tak je nutné potenciální neúspěchy vyvažovat úspěchy. Principem tohoto přístupu je fakt, že nikdy neklesají všechny sektory, odvětví a regiony najednou. Investoři mohou rizika rozložit do různých produktů. Nebo toto suplovat investicí do globálních podílových fondů či více různě zaměřených fondů. Tím dosáhnou toho, že budou mít v portfoliu různé produkty a ty budou, v případě podílových fondů, ještě dále vnitřně diverzifikované. Tím se celkově zamezí koncentrovaným ztrátám.

7. Investujte do kvalitních produktů

Typickým příkladem jsou dividendové akcie. Ty nabízejí stabilní příjem i v období krizí. Ale hlavně, takové akcie vydávají stabilní společnosti. Tyto firmy zpravidla působí ve více regionech, a tím vzájemně vyrovnávají účinky nerovnoměrných regionálních výsledků. Díky této schopnosti nabízet atraktivní celkové výnosy během všech fází ekonomického cyklu jsou užitečnou součástí jakéhokoli portfolia.

8. Pokud ty peníze nepotřebujete, tak je nechte pracovat

Reinvestování výnosů, nejčastěji dividend, může zajístit zrychelní růstu celého portfolia. Jednoduše tím, že za tyto peníze koupíte další akcie, které budou generovat další výnosy. Aby ale investor dosáhl atraktivních výnosů, musí být trpelivý a disciplinovaný.

Výkonnost indexu S&P 500 před a po reinvestování dividend. Zdroj: Datastream, Fidelity International

9. Nedejte na všeobecné rady a náladu na trhu

Popularita jednotlivých titulů, ale i celých odvětví se neustále mění – kupříkladu sektor technologií prudce rostl na přelomu millénia, hlavními taháky byly Samsung, Apple, Nokia, Panasonic Motorola a podobně, tedy společnosti zabývající se elektronikou a technickým vývojem. Ale v prvních letech po roce 2000 tyto tituly začaly ztrácet. Dnes jsou taháky třeba akcie tzv. FAANG, Stejně tak se mění oblíbenost jednotlivých regionů. Podstatně trhem hýbe komoditní cyklus a to, v jaké fázi a v jakém tempu se nacházejí klíčové ekonomiky jako je například Čína.

Peter Lynch: „Mozkovou kapacitu na to, aby dokázal vydělat na akciích, má každý. Ale ne každý na to má žaludek. Pokud máte tendenci v panice všechno prodat, měli byste se akciím a podílovým fondům zcela vyhnout.“

10. Nejdůležitější je aktivita

Při zvýšené volatilitě trhu může být flexibilita v investování zvláště lukrativné možností v porovnání s pevným plánem pasivních investic. Zejména je to důležité pro investory, kteří své portfolio chtějí udržet v kondici, nebo jej chtějí skokově posílit dalším nákupem. Pro zdravé portfolio je stejně důležié vlastnit dobré tituly, jako nevlastnit ty špatné. Aktivní sledování trhu má dvě velké výhody, neuniknou Vám dobré příležitosti a především se naučíte poznat které to jsou a správně na ně reagovat.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2018/08/graf-c-2-sila-reinvestovani-dividend-1024x462.pnghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2018/08/graf-c-2-sila-reinvestovani-dividend-150x150.pngFrantišek RákocziAkcieInvesticeakcie,investování,základyTurbulence způsobené jak politickými změnami, tak především růstem rozvíjejících se trhů jsou riziková aktiva pod tlakem a dochází k růstu volatility. Zvýšená volatilita finančních trhů opět podtrhuje důležitost pečlivého výběru akcií, a to nejen, co se týče volby, které akcie si ponechat, ale také kterým se vyhnout. 1. Volatilita je úplně...| peníze s rozumem