Pravděpodobně neexistuje sledovanější portfolio než to, které vlastní Warren Buffett. Jeho schopnost překonávat index S&P500 je bezkonkurenční. Investoři se celá léta snaží o analýzy jeho výběrů akcií a doufají, že na nich ulpí aspoň trocha z jeho „investičního génia“.

Buffettova genialita je vždy transparentní, protože nikdy neopouští svůj základní princip: kupovat skvělé společnosti za dobré ceny a držet je navždy. Tento princip vysvětluje jeho 5 největších držeb, které pravděpodobně nenajdete  na nákupních seznamech většiny akciových analytiků. Nicméně, jeho pět nejlepších podniků má několik společných věcí. Jsou to velké, dobře spravované společnosti se silnými rozvahami a vytvářejí spoustu peněz, které pak mohou vrátit akcionářům prostřednictvím dividend.

Apple (NASDAQ: AAPL)

S cca 26% portfolia Bershire Hathaway je společnost vybudovaná Stevem Jobsem největším titulem v Buffettově portfoliu. Společnost Berkshire Hathaway vlastní od srpna roku 2018 251,9 milionu kusů akcií společnosti Apple Inc. . Tato aktiva jsou oceněna ve výši 57 miliardy dolarů. Apple přeskočil tehdejšího leadera portfolia banku Wells Fargo poté, co Berkshire Hathaway koupila další akcie společnosti Apple v únoru roku 2018 a od té doby podíl Apple dále roste.


Bank of America (NYSE: BAC)

S 877 miliony podílů je druhou největší Buffetovou pozicí Bank of America. Jeho držení je oceněno na 26 miliard dolarů a ke 14.11.2018 tento titul zabírá 11,7% portfolia. Bank of America je druhým největším podnikem ve finančním sektoru po společnosti Wells Fargo, která je v Buffettově portfoliu zastoupena jenom o 1,2% menším podílem.

Wells Fargo & Company (NYSE: WFC)

S asi 10,5% portfolia je společnost Wells Fargo & Company třetí největší pozicí Buffetta poté co řadu let zaujímala první místo. Buffett začal investovat do firmy Wells Fargo v roce 1989 a dodnes se k jeho pozici přidává. Společnost má více než 442 milionů akcií v hodnotě 23,25 miliard dolarů, k 14. listopadu 2018.

Coca-Cola Company (NYSE: KO)

Buffett jednou tvrdil, že pije asi pět plechovek Coca-Cola denně, což může nebo nemusí být důvodem, proč je společnost Coca-Cola Company (NYSE: KO) jeho čtvrtým největším podnikem. Je jisté, že má rád trvanlivost vlajkového produktu společnosti, který se v průběhu let prakticky nezměnil. Buffett začal kupovat akcie Coca-Cola koncem osmdesátých letech a nezastavil, dokud v jednu chvíli nedosahoval 25% svého portfolia, což je lze označit za závislost na cukru.

Od srpna 2018 drží Buffett 400 milionů kusů akcií s tržní hodnotou 18,5 miliardy dolarů a tvořící 9,4% svého portfolia. Dokud jsou identita značky a globální distribuční systémy společnosti i nadále světovou špičkou a její budoucí peněžní toky zůstávají vysoké, Coca-Cola pravděpodobně zůstane jednou z klíčových součástí Buffettova portfolia.

The Kraft Heinz Co. (NASDAQ: KHC)

Buffettův pátý největší holding se k němu dostal skrze fúzi potravinářských obrů Kraft Food Group a H.J. Heinz Company. Buffett již dříve vlastnil 500 milionů akcií společnosti Heinz před fúzí. Té napomohl spoluprací se svým investičním partnerem 3G Capital, který vlastnil podobný podíl v Heinz. Buffett momentálně vlastní 325,6 milionu akcií společnosti Kraft Heinz (KHC), které měly v listopadu 2018 hodnotu  asi 18 miliardy dolarů.

Článek je aktualizovaným volným překladem článku Top 5 Positions in Warren Buffett’s Portfolio. Přeložil S.KolaříkJak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/02/warren_buffett.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/02/warren_buffett-150x150.jpgStanislav KolaříkAkcieInvesticeNASDAQ: AAPL,NASDAQ: KHC,NYSE: BAC,NYSE: KO,NYSE: WFC,portfolio,překlad,Warren BuffetPravděpodobně neexistuje sledovanější portfolio než to, které vlastní Warren Buffett. Jeho schopnost překonávat index S&P500 je bezkonkurenční. Investoři se celá léta snaží o analýzy jeho výběrů akcií a doufají, že na nich ulpí aspoň trocha z jeho 'investičního génia'. Buffettova genialita je vždy transparentní, protože nikdy neopouští svůj základní princip:...| peníze s rozumem