Posledních několik let vládne trend, že nové technologické a často čistě onlinové služby vstupují na burzu. Tyto vstupy bývají často i dost mediálně sledovány. V roce 2018 na trh takto vstoupili třeba Dropbox, DocuSign nebo Eventbrite. V roce 2019 se na veřejný trh chystá hned několik technologických značek. Investoři by si ale měli dát pozor na přehnaná očekávání.

1. Uber

Asi nejočekávanějším vstupem tohoto roku je bezesporu platforma Uber. Očekává se ocenění až 120 miliard dolarů a to by z Uberu udělalo největší IPO všech dob. Na tento krok se společnost připravuje dlouhodobě a dle slov svého šéfa již pouze čeká na vhodné podmínky. V srpnu kvůli tomu nastoupil i nový CFO Nelson Chai. Stejně tak Uber dlouhodobě zveřejňuje své kvartální účetní závěrky. Ty sice vykazují růst příjmů, ale také ztráty podílů na trhu. A to i ve prospěch dalšího zájemce o vstup na trh.

2. LYFT

Stejně jako Uber, i jeho menší konkurent uvažuje o vstupu na trh v první části roku 2019. Dokonce se prosýchá, že by se tak mohlo stát už někdy v prvním kvartálu. Hodnota společnosti byla v srpnu asi 16 miliard dolarů. Lyft sice své působení omezuje pouze na USA, ale stejně jako Uber se rozhodně neomezuje v neustálém rozšiřování portfolia činností. Krom automobilní dopravy proniká i do sdílení kol, skůtrů atd. IPO Lyftu by měla realizovat banka JPMorgan.


3. Cloudflare

Jedná se o společnost operující v oblasti vývoje a prodeje prvků webové bezpečnosti. Patří ve svém oboru mezi lídry a proto se jednak těší dobrému jménu a druhak se může pochlubit asi 10 miliony domén pod svou správou. IPO se dá očekávat v prvním pololetí roku a mělo by se pohybovat kolem 3 miliard dolarů.

4. Slack

Pracovní chatovací platformě pod vedením Stewarta Butterfielda se v minulosti dařilo odolat nabídkám takových gigantů jako Microsoft nebo Salesforce, kteří kolem společnosti notně kroužili. Ocenění společnosti je asi 7 mld. dolarů a očekává se mezi prvními z našeho seznamu.

5. Pinterest

Většina lidí si Pinterest vybaví jenom jako sdílecí platformu pro fotografii, u níž se o větším komerčním úspěchu moc ani neuvažovalo. Letos však dle CNBC firma zdvojnásobila příjmy z reklamy. I tak je ale ocenění na 12 miliard dolarů z roku 2017 přinejmenším diskutabilní.

6. Rackspace

V ČR málo známý poslytovatel cloudových služeb již na burze jednou byl. V roce 2016 jej však za cenu 4,3 miliardy USD převzala private equity firma Apollo Global Management. Dle Bloombergu dnes cena společnosti činí 10 miliard dolarů a Apollo může uvažovat o návratu na burzu.

7. Palantir Technologies

Palantir Technologies patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným americkým technologickým společnosem drženým v soukromých rukou. Palantir působí v oblasti data miningu a analýzy dat. Wall Street Journal uvádí, že o možnosti veřejné nabídky společnost jednala s bankami Morgan Stanley a Credit Suisse. V našem seznamu se jedná o druhou nejvýše oceněnou společnost, její hodnota dosahuje více než 40 miliard dolarů. O IPO se uvažuje ve třetím kvartálu 2019.

8. RobinHood

Spíše v zahraničí rozšířená aplikace pro mobilní telefony. Skrze ni lze investovat do kryptoměn nebo do akcií. Obchodní model není založen, jak by se dalo očekávat na poplatcích za transakce, ale na ziscích z úroků a hotovosti na jejich účtech a také na ziscích z předpaltného prémiových účtů. V polovině roku 2018 byla společnost oceněna hodnotou 5,6 miliardy dolarů a šéf firmy opakovaně potvrdil, že se s IPO počítá v září 2019.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2018/12/business-2089534_960_720.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2018/12/business-2089534_960_720-150x150.jpgFrantišek RákocziAkcieInvesticeCloudflare,IPO,Lyft,Palantir Technologies,Pinterest,plánování,Rackspace,Robinhood,Slack,Uber,úpisy akciíPosledních několik let vládne trend, že nové technologické a často čistě onlinové služby vstupují na burzu. Tyto vstupy bývají často i dost mediálně sledovány. V roce 2018 na trh takto vstoupili třeba Dropbox, DocuSign nebo Eventbrite. V roce 2019 se na veřejný trh chystá hned několik technologických značek. Investoři...| peníze s rozumem