S investováním teprve začínáte a nemáte prostor studovat stohy knih o investování? Nemusíte. Slušných zisků můžete dosahovat i bez toho. Těchto 8 jednoduchých pravidel je přesně to, co do začátku potřebujete o investování vědět. Radí zkušený investor David Rusňák, který založil i několik fondů a je předseda investiční společnosti DRFG.

1. Nejvhodnější doba pro investování je hned teď

Nejlepší je začít investovat co nejdříve, klidně hned z vaší další výplaty. Pokud máte navíc nějaké volné peníze uložené na (spořicím) účtu, jehož výnos ani neporáží inflaci, investujte je hned. Zároveň také platí, že nikdy není pozdě začít. Klidně ani pět let před důchodem.

Pro investování přitom vůbec nepotřebujete statisíce. Začít můžete i se stokorunami měsíčně. Např. investiční dluhopisový fond DRFG UCITS Bond Fund nabízí možnost jednorázové i pravidelné investice už od 100 Kč.

2. Zvolte si co nejvhodnější investiční strategii pro vás osobně

Neexistuje nic jako obecná optimální investiční strategie. Zanalyzujte si své vlastní finanční cíle. Jakého výnosu chcete dosáhnout? Kdy? Jak velké riziko jste ochotni podstupovat? Nechte si klidně poradit od odborníků, čtěte diskuze, recenze. A pozor na investiční letadla!

3. Buďte trpěliví

Dobré investování je vždy dlouhodobou záležitostí. Investiční horizont okolo 10 let a déle je to, co vám bude vynášet slušně a navíc dlouhodobě. Nakupujte pravidelně. Růsty a poklesy, které se momentálně mohou zdát celkem dramatické, se při zpětném pohledu v desetiletém horizontu budou jevit jinak.

4. Diverzifikujte

Investiční portfolio musí být dobře diverzifikované mezi různé třídy aktiv. Pro vaše investiční začátky k tomu budou nejvhodnější podílové fondy. Ty ze své podstaty rozkládají investice do více aktiv a tím snižují riziko.

Diverzifikujte krom toho také oblasti a investiční strategie. Jednou za čas můžete obměnit také společnosti. Investujte do několika fondů zároveň nebo postupně. Fondy si přitom vždy prověřujte, ať nenaletíte letadlu.

5. Nakupujte akcie nezničitelných firem

Nezničitelné firmy jsou takové, které mají svůj odbyt v podstatě vždy jistý. V ČR se jedná především o energetické firmy, média, potravinářské firmy a firmy působící v oblasti zdravotnictví. Krok vedle také neuděláte u bank nebo telekomunikací.

Zkrátka jde o tohle: identifikovat „nezničitelné“ české kolosy, počkat si na nějaký problém, až bude jejich hodnota na burz nízká, a pak si pořídit jejich akcie.

6. V době krize přikupujte

Jistě znáte známy výrok Wayna Gretzkyho, že dobrý hokejista bruslí tam, kde puk teprve bude. V investování je to podobné. Nenakupujeme fond, kterému se dlouhodobě velmi daří. Naopak, pokud někde nastává krize, navyšujte a nakupujte. Tato „hra o nervy“ je pravým testem vaší investiční povahy.

7. Vystupujte při dobré ekonomické situaci

Z investice vystupujte zásadně, když se ekonomice daří, nikdy v krizi. Nejlepší je vystupovat postupně během několika let a vybrané peníze ihned spotřebovávat. Nechávat je následně ležet na účtu je pravděpodobně jen další ztráta zisků. Zároveň platí, že nejlepší okamžik pro výstup se odhaduje velmi těžko, proto se nestresujte, pokud jste prodali o pár procent levněji.

8. Svěřte investování odborníkům

Ne každý je geniální investor a ne každý má kapacitu na to, léta bedlivě sledovat světovou ekonomiku, pohyby akcií, finanční diskuze, neustále kalkulovat rizika a přepočítávat prospekty. Snadným řešením je svěřit investice někomu, kdo to na plný úvazek bude dělat za vás.

I investování ve fondech ale přináší svá specifická rizika – třeba poplatky, možné chyby manažerů nebo nechtěné zapojení se do letadla. Většinu rizik ale eliminujete důkladným prověřením, dlouhým investičním horizontem a diverzifikací.

Dobrou volbou do začátku může být např. investiční společnost DRFG (David Rusňák Family Group). Mezi její pole působnosti patří finanční služby, nemovitosti, energetika, telekomunikace a zdravotnictví. „Zakládáme si na tom, že investujeme především v těch oborech, kterým sami rozumíme, a v lokalitách, které jsou nám geograficky i kulturně blízké,“ dodává David Rusňák.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2017/12/30885-9-david-rusnak-drfg-1.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2017/12/30885-9-david-rusnak-drfg-1-150x150.jpgStanislav KolaříkInvesticeSponzorovánoDavid Rusňák,DRFG,incestiční skupiny,investování,komerční článek,rady profesionálů,sponzorovánoS investováním teprve začínáte a nemáte prostor studovat stohy knih o investování? Nemusíte. Slušných zisků můžete dosahovat i bez toho. Těchto 8 jednoduchých pravidel je přesně to, co do začátku potřebujete o investování vědět. Radí zkušený investor David Rusňák, který založil i několik fondů a je předseda investiční společnosti...| peníze s rozumem