Sektor investičního zlata zažívá opět silnější období, přestože posledních pět let bylo z hlediska ceny zlata nepříliš pozitivních, v poslední době se situace mění a tato bezpečná komodita je opět žádaná. Zvýšený zájem o zlato se nevyhnul ani centrálním bankám, zvýšenou aktivitu vidíme u Ruska, Číny, Kazachstánu a Turecka. Meziroční srovnání nákupu zlata u centrálních bank je velmi zajímavé, v roce 2017 bylo celkové množství nakoupeného zlata 374.8 tun, nárůst v roce 2018 byl enormní, celkově centrální banky nakoupili 651.5 tun. To je meziroční nárůst 74%.

Kdo nakupuje nejvíc?

Ruská touha po zlatě je zcela pochopitelná, jejich nákupy do značné míry souvisejí se strategií, která má Rusko zbavit závislosti na dolaru. Celkově v roce 2018 nakoupila Ruská federace 273,4t zlata. Pokračují tedy ve zvětšování svých zlatých rezerv, které započalo již v roce 2014.

V případě Turecka byl rok 2018 slabší, nakoupili “pouze” 51,5t zlata, což je citelně méně, než-li v roce 2017, tehdy nakoupili v průběhu roku 85,9t zlata. Přesto je to významná investice, pokud si uvědomíme, že předchozích 25 let Turecko na trhu se zlatem prakticky nebylo.

Neuvěřitelně silným investorem v posledních letech je Kazachstán, loni vzrostla jejich zlatá rezerva o více než 50t, současná zlatá rezerva přesahuje 350t. Kazachstán se nákupu zlata věnuje dlouhodobě, navyšuje svou zlatou rezervu více než 75 měsíců.

Maďarsko, Polsko, Irák a další

Portfolio loňských státních investic do zlata je poměrně široké, vzhledem k velikosti a ekonomické síle překvapily především nákupy Maďarska, Polska, Mongolska, Azerbajdžánu a Iráku.

V případě Azerbajdžánu se nejednalo o investici centrální banky, investoval SOFAZ (The State Oil Fund of Azerbaijan). U Azerbajdžánu můžeme počítat s dalšími většími nákupy, protože v prosinci 2018 prezident Ilham Aliyev upravil podmínky, kterými se má SOFAZ řídit. Úprava navýšila přijatelný podíl zlata portfoliu na 10%, přičemž nyní zlato pokrývá pouze 4,3%.

Meziroční nárůst zájmu o nákup zlata je doprovázený minimální aktivitou centrálních bank v oblasti prodeje zlata. Austrálie prodala 4,1t, Německo 3,9t, Srí Lanka 2,4t, Indonésie 2t and Ukrajina 1.2t. V poměru k zakoupenému zlatu jsou to zanedbatelné položky.

Zdroje: https://www.gold.org/goldhub/research/gold-demand-trends/gold-demand-trends-full-year-2018/central-banks-and-other-institutions

Zájem fyzických osob o investice do zlata roste

Zvýšený zájem centrálních bank a nedůvěra v sílu trhu se projevila i v zájmu jednotlivců, kteří čím dál častěji investují do zlatých mincí a odlitků, investiční zlato je v poslední době lákavé i díky neuvěřitelně velkému růstu ceny. Řada lidí tak investuje do tohoto cenného kovu přímo s úmyslem zhodnotit své úspory.

Obsah tohoto článku je sponzorovaný.
Web investicechytre.cz za tento obsah neodpovídá ani nenese zodpovědnost za propagované produkty. Čtenáři by měli podniknout vlastní zvážení, než podniknou jakékoliv kroky týkající se předmětných společností či produktů.

Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/10/gold-163519_1280-1024x576.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/10/gold-163519_1280-150x150.jpgJosef ŠoupalInvesticeSponzorovánocenné kovy,komerční článek,sponzorováno,zlatoSektor investičního zlata zažívá opět silnější období, přestože posledních pět let bylo z hlediska ceny zlata nepříliš pozitivních, v poslední době se situace mění a tato bezpečná komodita je opět žádaná. Zvýšený zájem o zlato se nevyhnul ani centrálním bankám, zvýšenou aktivitu vidíme u Ruska, Číny, Kazachstánu a Turecka....| peníze s rozumem