Přestože podle názvu, penzijní připojištění, by si mnozí mohli myslet, že se jedná o druh pojištění, není tomu tak. Jde o spořící produkt, takže k jeho sjednání budete potřebovat pouze občanský průkaz a vyplněný formulář. Informace o vašich příjmech či zdravotním stavu po vás nikdo chtít nebude.

Fondy penzijního připojištění nesmí v investicích riskovat, a proto mezi nimi nenaleznete výrazné rozdíly. Kritériem během vašeho vybírání pravděpodobně bude to, jak je společnost velká, jaké nabízí bonusy, popř. slevy a akce a samozřejmě výše zhodnocení financí. Můžete se stát klientem pouze jedné společnosti, a proto je toto rozhodování hodně důležité.

Podstatnou položkou v dotazníku, který budete muset vyplnit, je dotaz na částku, kterou chcete spořit. Minimum je 100,- a v případě, že pravidelně ukládáte 500,-, dosáhnete státního příspěvku 150,-Kč. Obvykle lidé posílají peníze měsíčně, ale jsou samozřejmě i jiné možnosti, např. čtvrtletně. Je důležité peníze posílat vždy včas, protože jinak nemáte nárok na státní příspěvek! Pokud se vám stane, že zapomenete peníze poslat, nevyplatí se je posílat dodatečně, protože byste stejně už na státní příspěvek neměli nárok.

Ve smlouvě se dále také vyplňuje druh penze, který vám má fond vyplácet, pokud bude třeba. Je možné zaškrtnout všechny možnosti. Tento krok vás nebude nic stát a když tak neučiníte, můžete přijít o část peněz.
Existuje penze výsluhová, invalidní, pozůstalostní a starobní.

Smlouvu je samozřejmě možné kdykoli změnit. Pokud jste podepsali, že budete měsíčně spořit např. 3000,- a najednou se vaše životní situace změní a vy nemáte takové možnosti, můžete po domluvě s fondem platit méně. Samozřejmě ale musíte vše ohlásit. V opačném případě byste přišli o státní příspěvek.
Smlouvu je také možné na nějaký čas přerušit např. v době, kdy ztratíte práci a nemáte tolik finančních prostředků. Přirozeně za tuto dobu nedostanete státní příspěvek a oddálí se vám tak termín, kdy vám vznikne nárok na penzi.
Jestliže se ale stane nějaká naprosto nečeká a zásadní událost, a vy nebudete moci dále peníze zasílat, můžete smlouvu okamžitě vypovědět. Fond vám vyplatí veškerou vaši naspořenou částku i se zhodnocením, avšak ztrácíte státní příspěvky.

Jestliže nejste s fondem spokojeni, můžete přejít jinam, přičemž smlouva se vám převádí. Nejvýhodnější je ale tuto změnu provést až tehdy, spoříte-li alespoň 5 let. Jinak totiž dostanete pokutu ve výši 800,-Kč.

Smlouvu můžete vypovědět po pětiletém spoření a je-li vám alespoň 60 let. Peníze obvykle nedostáváte hned, jelikož zde existuje tříměsíční lhůta.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
administratorPřestože podle názvu, penzijní připojištění, by si mnozí mohli myslet, že se jedná o druh pojištění, není tomu tak. Jde o spořící produkt, takže k jeho sjednání budete potřebovat pouze občanský průkaz a vyplněný formulář. Informace o vašich příjmech či zdravotním stavu po vás nikdo chtít nebude.Fondy penzijního připojištění...| peníze s rozumem