Co to je nominální, neboli jmenovitá hodnota cenných papíru?
Pokud je cenný papír v listinné podobě, pak na něm bude pravděpodobně vytištěna jeho nominální hodnota. K čemu ale taková nominální, neboli jmenovitá hodnota slouží? To si řekneme vzápětí.
Nejlépe je vysvětlit nějaký pojem pomocí příkladu. Pokud tedy máme například 200 akcií Moneta Bank s nominální hodnotou po 100,-Kč, pak vlastníme podíl v této bance (akciové společnosti) ve výši 20 000,-Kč.
Cenné papíry jsou tu od toho, aby se kupovali a prodávali. Tento prodej se ovšem neuskutečňuje za nominální hodnotu, ale za tržní hodnotu neboli kurs. Kurs některých cenných papírů je vyšší než jejich nominální hodnota, u jiných naopak nižší. Tato částka především závisí na poptávce a nabídce konkrétního cenného papíru. Tento kurs průběžně kolísá, a to buď nahoru, nebo dolu.
Ten kdo vydává cenný papír je nazýván emitent. Emitentem může být například stát, město, podnik i jednotlivec.
Cenné papíry kapitálového trhu mohou být vydány:
- Na doručitele (au porteur papíry) – za vlastníka je považován ten, kdo cenný papír předloží
- Na jméno (rektapapíry, au nom papíry) – majitel je na cenném papíru jmenovitě uveden
- Na řad (ordrepapíry) – jsou vlastně jen podmnožinou papírů na jméno, ale je u nich zjednodušený převod práv formou tzv. rubopisu
Doufám, že jsem vám kvalitně, snadno a rychle vysvětlil pojem „nominální hodnota neboli jmenovitá hodnota cenných papírů“. V praxi se tento pojem využívá hojně, a proto je dobré se ho pořádně naučit. Jistě se
vám to bude někdy hodit.
Napsat komentář