Skupina finančních velikánů v čele s Morgan Stanley, Fidelity nebo Citadel Securities zakládá novou nízkonákladovou burzu pod jménem Members Exchange (MEMX) aby tak vyvzvala molochy NYSE a NASDAQ. Ta má být odpovědí na roky frustrace brokerů a traderů z výše poplatků na americkckých burzách.

MEMX má být kontrolován devíti bankami a velkými hráči na americkém akciovém trhu. Krom již jmenovaných Morgan Stanley, Fidelity a Citadel Securities, konkrétně bankami Bank of America Merrill Lynch a UBS, traderem Virtu Financial a brokerskými firmami Charles Schwab, E*Trade Financial a TD Ameritrade.

Zástupci skupiny investorů uvedli, že se budou co nejdříve snažit získat schválení od Komise pro cenné papíry a burzy již od počátku tohoto roku. Schválení pro novou burzu je ale dost vyčerpávající proces, který může trvat dvanáct měsíců nebo i déle, což znamená, že MEMX nezačne fungovat dříve než v roce 2020 nebo i později.

Spuštění nové burzy by mohlo být vítaným podnětem v silně koncentrovaném burzovním prostředí. Většina burzovního trhu je dnes totiž ovládána jednou ze tří korporací: mateřskou burzou NYSE Intercontinental Exchange, známou jako ICE, Nasdaq a Cboe Global Markets. Drží tak více než tři pětiny objemu obchodování s americkými akciemi.

I přes zářná jména stojící za projektem, však není jisté jestli MEMX může uspět. Pro srovnání, IEX Group, startup založený v roce 2012, nyní provozuje jedinou nezávislou burzu, která není vlastněna „Velkou trojkou“. Ta obhospodařuje pouze  2,5% objemu obchodování s americkými akciemi. Members Exchange by mohlo přilákat hlavně brokery, kteří se snaží o ušetření nákladů. ICE, Nasdaq a Cboe dlouhodobě čelí kritice za zvýšení poplatků za služby, jako jsou datové zdroje, které používají makléři ke sledování pohybů cen akcií. Oni však opakovaně prohlašují, že ceny jsou přiměřené a odpovídající.

„Myslíme si, že se správným týmem bychom mohli vytvořit burzu operující za zlomek nákladů oproti tomu, co nabízejí současní provozovatelé,“

Douglas Cifu, generální ředitel společnosti Virtu


Zapojení společností Citadel Securities a Virtu může projektu dost pomoct, pokud se ale okamžitě stanou velkými kupci/prodávajícími akcií skrze MEMX. Obě firmy jsou dvěma největšími obchodníky na burze, přičemž každá z nich „točí“ kolem 20% objemu amerických akcií.  Na druhou stranu, jejich přílišná angažovanost by mohla vyvolávat určité pochybnosti pramenící z toho jak se hodně investorů dívá na „high-speed traders“ typu právě Virtu nebo Citadel. Generální ředitel Citadel Securities, Jamil Nazarali, naopak tvrdí, že právě princip MEMX umožní současné zapojení malých investorů i velkých traderů.

MEMX do začátku získala 70 milionů dolarů a očekává další příliv kapitálu od dalších investorů.

Plánované oznámení založení burzy přichází právě v okamžiku, kdy skupina tří velkých hráčů čelí zvýšené kontrole ze strany regulátorů. V září komisař v Komisi pro cenné papíry, Robert J. Jackson Jr. prohlásil, že „Komise pro cenné papíry přihlížela v povzdálí, zatímco obrovská tržní síla se soustředila jen mezi několik hráčů.“ V říjnu minulého roku americká Komise pro cenné papíry rozohodla v dlouhodobém sporu proti NYSE a NASDAQ ve věci datových poplatků způsobem, který má v budoucnu omezit možnosti tyto těchto poplatky dále navyšovat.

Members Exchange plánuje i nadále zůstat neziskovou společností. Stejně jako ostatně většina burz v minulosti.  Americké akciové trhy opustily svůj starý model na počátku devadesátých let. NYSE, která píše svou historii od roku 1792 a odvíjí se od události podpisu smlouvy dvěma dlužníky, se změněnila v roce 2006 na veřejně obchodovanou a prospěšnou společnost.


Článek je volným překladem článku A.Osipoviche: „Wall Street giants plan new exchange to challenge NYSE and Nasdaq“, ze 7.1.2019 na webu Financial News


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/01/dollar-exchange-rate-544949_960_720.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/01/dollar-exchange-rate-544949_960_720-150x150.jpgStanislav KolaříkAkcieInvesticeBurzy,Members Exchange,MEMX,Novinky a Zprávy,USASkupina finančních velikánů v čele s Morgan Stanley, Fidelity nebo Citadel Securities zakládá novou nízkonákladovou burzu pod jménem Members Exchange (MEMX) aby tak vyvzvala molochy NYSE a NASDAQ. Ta má být odpovědí na roky frustrace brokerů a traderů z výše poplatků na americkckých burzách. MEMX má být kontrolován devíti bankami...| peníze s rozumem