Hlavním argumentem je především „průměrování nákladů“. To je samozřejmě skvělé, když můžete postupně dokupovat další a další akcie se snižující cenou. Ale přiznejme si to, akcie které postupně ztrácejí na ceně asi kupovat nechceme. Tento přístup je tedy vhodný pro dva případy, když chcete kupovat kvůli dividendám nebo pokud chcete kupovat něco na „very long“ a tedy momentální pokles ceny vidíte oprabdu jenom jak dočasnou příležitost pro výhodný nákup. Princip je jednoduchý, investor který nakoupí za 5x $100 utratí více než ten který nakoupí jednou za $100, jindy za $95 a jindy za $101. Průmerováním se mu cena vlastně sníží.

Problémem pravidelného investování však je, že nikdo neví jak se bude trh vyvíjet a jestli zmíněných $100 nebyla nadlouho nejvýhodnější cena. Tento scénář je i pravděpodobnější, v dlouhodobějším horizontu totiž trhy i jednotlivé tituly většinou rostou. Postupné investování tak lze doporučit hlavně pro investování ve střednědobém horizontu, kdy se nestihne projevit dlouhodobý růst, který by nám zvýšil průměrnou cenu.

Při investování v dlouhém, nebo i mimořádně dlouhém horizontu se ukazuje i v historických zkušenostech jako lepší volba „nalít to tam najednou“ bez ohledu na aktuální stav trhu.

Je to ale dost o psychice a typu jednotlivých investorů, protože někoho vyděsí každý pokles cen. A takový investor by asi měl volit spíše pravidelné investování, i za cenu nižšího celkového výnosu v dlouhodobém horizontu. Naopak ti, kdo ví že kolísání cen je přirozenou součástí trhu, tak by měli využít síly peněz a investovat to najednou, nebo spíše asi investovat většinu najednou a případně titul akumulovat.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2018/12/play-593207_960_720.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2018/12/play-593207_960_720-150x150.jpgJosef ŠoupalAkcieInvesticeakcie,investování,strategie,základyvar sklikData = { elm: 'sklikReklama_73980', zoneId: '73980', w: 300, h: 250 }; Hlavním argumentem je především 'průměrování nákladů'. To je samozřejmě skvělé, když můžete postupně dokupovat další a další akcie se snižující cenou. Ale přiznejme si to, akcie které postupně ztrácejí na ceně asi kupovat nechceme. Tento přístup je...| peníze s rozumem