Svěřenským fondem rozumíme soubor majetku, který vyčlení jeho vlastník ze svého vlastnictví a předá jej do rukou správce. Vlastník se tak částečně vzdá svého majetku a ztrácí nad ním přímou kontrolu.

Majetek tedy nemá žádného vlastníka, pouze správce, který k němu vykonává vlastnická práva. Správcem může být i sám bývalý vlastník, v tomto případě je ale nutné, aby měl svěřenský fond správce dva.

K čemu svěřenský fond může sloužit

 • Zajištění rodiny – zakladatel fondu zajistí sebe, nebo svou rodinu v případě dlouhodobé neschopnosti, úrazu či dokonce smrti.
 • Investice – zřízením fondu za účelem investování, ochrání zakladatel svůj zbývající majetek, který vlastní mimo fond v případě neúspěchu. Věřitelé tak nenajdou jeho jméno, ani jiný majetek. O majetku ve fondu však bude rozhodovat správce, nikoli bývalý majitel.
 • Dědictví – pokud by se zakladatel fondu bál o svůj majetek po smrti, může dědicům klást podmínky za kterých lze majetek z fondu čerpat. Kromě toho se dá přes svěřenský fond vyhnout třeba i dědické dani.
 • Charitativní účely – svěřenský fond může podporovat například dětský domov, divadlo, nebo jiné veřejně prospěšné organizace. Zakladatel opět jednoduše stanoví podmínky, které správce musí dodržovaVýhody a nevýhody svěřenských fondů

Výhody a nevýhody svěřenských fondů

Výhody

 • anonymita – vzhledem tomu, že neexistuje žádný rejstřík svěřenských fondů, nelze tak zjistit, kdo do fondu majetek vložil
 • nižší daňové odvody – zakladatel převodem majetku sníží svůj daňový základ
 • osvobození od dědické daně – pokud je fond zřízen za účelem dědictví, dědicové se vyhnou jednak zdlouhavému dědickému řízení, tak i placení daně
 • ochrana majetku – před riziky spojenými s podnikáním, důsledky rozvodového řízení, nežádoucími dědici
 • více času na rodinu či na své koníčky – pokud si určíte dobrého profesionálního správce, nemusíte se obávat o svůj majetek

Nevýhody

 • časová náročnost – před založením je nutné zpracovat všechny náležitosti statutu svěřenského fondu. Jde tedy o náročnější proces než například při založení s.r.o.
 • vyšší náklady – fond vzniká na základě notářského zápisu, takže pochopitelně existují náklady na jeho založení. Čím náročnější je fond, tím vyšší jsou samozřejmě i náklady.
 • ,,vzdání se majetku“ – ve chvíli, kdy zakladatel vloží majetek do fondu, přestává být jeho vlastníkem, proto je důležité, přesně vymezit, jak má správce s majetkem nakládat
 • neukotvenost v právu – fondy stále ještě nejsou pevně zakotveny v právu, proto neustále dochází k jejich novelizaci

Jak správně založit svěřenský fond?

V dnešní době existují společnosti, které vám s kompletním založením svěřenského fondu poradí. Kromě toho se také zabývají například vedením účetnictví ve fondu, pomůžou se zánikem a likvidací či s vymazáním z veřejného rejstříku.

V případě zájmu využijte nezávaznou konzultaci na stránkách www.parkerhill.cz

Obsah tohoto článku je sponzorovaný.
Web investicechytre.cz za tento obsah neodpovídá ani nenese zodpovědnost za propagované produkty. Čtenáři by měli podniknout vlastní zvážení, než podniknou jakékoliv kroky týkající se předmětných společností či produktů.

Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/08/sverensky-fond-1024x669.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2019/08/sverensky-fond-150x150.jpgJosef ŠoupalOsobní financeSponzorovánodaňe,daňová optimalizace,fondy,sponzorováno,svěřenské fondySvěřenským fondem rozumíme soubor majetku, který vyčlení jeho vlastník ze svého vlastnictví a předá jej do rukou správce. Vlastník se tak částečně vzdá svého majetku a ztrácí nad ním přímou kontrolu. Majetek tedy nemá žádného vlastníka, pouze správce, který k němu vykonává vlastnická práva. Správcem může být i sám bývalý...| peníze s rozumem