Velká výhoda vkladních knížek tkví v tom, že vklady a výběry jsou zcela zdarma, stejně tak jako jejich vedení. Navíc k tomu, abyste zjistili, kolik peněz na vkladní knížce máte uloženo, nemusíte chodit do banky ani se dívat na internet, stačí jen vkladní knížku otevřít a podívat se. Navíc vám peníze nemůže nikdo vybrat, a to od té doby, co byly zrušeny vkladní knížky na doručitele.

Obzvláště starší lidé jsou na vkladní knížky zvyklí a její vedení je pro ně jednoduché. Stejně jako u běžného účtu, tak i u vkladní knížky si můžete zvolit osobu, např. manžela, manželku, děti apod., která bude oprávněna s vaším vkladem nakládat.

Velkou nevýhodou vkladní knížky je relativně malý úrok oproti např. běžnému účtu. Další problém může nastat, jestliže vkladní knížku ztratíte. V tom případě následuje tzv. umořovací řízení, které vás bude stát pár set korun a několik týdnů času. Během této doby se ke svým uloženým penězům nedostanete.

U koho si můžete vkladní knížku zřídit?

Česká spořitelna je nejstarším vydavatelem vkladních knížek v České republice. Sjednat si u ni můžete jak vkladní knížku bez výpovědní lhůty, tak i s výpovědní lhůtou. Vkládat na ni peníze můžete i bezhotovostně. Vkládání, výběr peněz a vedení knížky je zdarma. Umořovací řízení pak činí 2 % z vkladu. Česká spořitelna má ve své nabídce i dětské vkladní knížky.

Poštovní spořitelna má oproti České spořitelně výhodu, že nabízí přístup k vkladním knížkám nejen na svých pobočkách, ale i na všech poštovních úřadech. Nevýhodou však je, že pokud vám na vaši vkladní knížku přijdou peníze bezhotovostně, není možné si je vybrat hned. Musíte nejdříve čekat, až vám domů bude zaslán vkladový lístek, se kterým se pak musíte dostavit k přepážce, kde vám pracovník příslušný vklad připíše. Celkově tento úkon trvá cca týden. Vedení, výběr a vklady jsou zdarma, pokud na vkladní knížce máte uloženo méně než 10 000 Kč. Pokud máte uloženo víc, platí se za výběr 10 Kč. Minimální vklad musí být 50 Kč a tuto částku také zaplatíte za případné zrušení vkladní knížky. Umořovací řízení vás přijde na 200 Kč.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 65 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
http://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2017/02/MBB43b00d_F201001070172301.jpghttp://investicechytre.cz/wp-content/uploads/2017/02/MBB43b00d_F201001070172301-150x150.jpgMarkéta KyseláOsobní financebanky,spoření,účtyvar sklikData = { elm: 'sklikReklama_73981', zoneId: '73981', w: 160, h: 600 }; Velká výhoda vkladních knížek tkví v tom, že vklady a výběry jsou zcela zdarma, stejně tak jako jejich vedení. Navíc k tomu, abyste zjistili, kolik peněz na vkladní knížce máte uloženo, nemusíte chodit do banky ani se...| peníze s rozumem